Kako se bliži kraj godine i stidljivo počinje sezona dodjele filmskih nagrada, tako i ugledni svjetski mediji objavljuju svoj izbor najboljih filmova u 2019. Magazin Rollng Stone ističe da najbolja ovogodišnja ostvarenja predstavljaju živi dokaz toga šta film može da učini kada se kreativna energija “pusti s lanca”. U deset najboljih uvrstili su filmove velikana poput Skorsezea i Tarantina, ali i pojedinih autora čije vreme tek dolazi
#1. Irac (The Irishman)
Rolling Stone ocjenjuje da Martin Skorseze ne samo da je najveći živi američki filmski stvaralac, već je i njegov gangsterski ep “Irac” najbolji film godine, i “neizbrisiv sažetak jedne vrhunske karijere”.
Ova drama dobila je najviše nominacija za Zlatni globus. Snimljen u produkciji striming giganta “Netfliks”, “Irac” je najskuplji Skorsezeov film do sada, a vrhunsku glumačku ekipu predvode Robert de Niro, Al Paćino i Džo Peši.
#2. Bilo jednom u Holivudu (Once Upon a Time…in Hollywood)
Ko bi se drugi, osim Kventina Tarantina, usudio da napravi drugarsku komediju sa ubilačkom porodicom Menson koja vreba u pozadini, pita se Rolling Stone.
List posebno hvali glavne glumce – Leonarda Dikaprija i Breda Pita kojem daju šanse za prvog Oskara u karijeri. Pokazuju i razumijevanje za rediteljevo prepravljanje istorijskih činjenica prema sopstvenom moralnom svetonazoru, parafrazirajući citat iz filma: “On je Kventin j**** Tarantino, i nemojte to zaboraviti!”
#3. Parazit (Parasite)
Remek-djelo korejskog reditelja Bong Džun Hoa izgleda da liječi averziju Amerikanaca prema titlovima, duhovito zapaža autor teksta u Rolling Stoneu osvrćući se na ovogodišnjeg dobitnika Zlatne palme i nesumnjivog favorita za Oskara za strani film.
Kako se ističe, “Parazit” počinje kao komična društvena satira o klasama da bi prerasla u horor o parazitskoj prirodi pohlepe.
#4. Bračna priča (Marriage Story)
Drama Noe Bombaha, još jedan dragulj u “Netfliksovoj” produkciji, donosi nam prizore iz braka koje ne možete da ne shvatate lično, piše Roling Stone.
Adam Drajver i Skarlet Johanson briljiraju u glavnim ulogama, a film će vas natjerati da se smijete i da plačete, ponekad u isto vreme, navodi američki magazin.
#5. Male žene (Little Women)
Od osam ekranizacija romana Lujze Mej Alkot, ovogodišnje ostvarenje rediteljke Grete Gervig je najbolje do sada, piše Rolling Stone.
Riječ je o uzbudljivom daru od filma koji slavi žensku nezavisnost u bilo kojoj epohi.
#6. 1917.
Moćno i snažno dostignuće na svakom nivou. Reditelj Sem Mendes i direktor fotografije Rodžer Dikins uspijeli su da snime uzbudljiv film o Prvom svjetskom ratu, u jednom neprekidnom kadru (ili su bar uspijeli da tako izgleda), navodi Rollling Stone.
Napeti ratni film, po mnogima najbolji u tom žanru još od Spilbergovog “Spasavanja redova Rajana”, držaće vas prikovanim za ivicu sedišta od početka do kraja, garantuje američki magazin.
#7. Zec Džodžo (JoJo Rabbit)
Komedija upletena u tragediju novozelandskog reditelja Taike Vaititija govori o desetogodišnjem Džodžou, koji pokušava da pomiri svoje članstvo u Hitler jugendu sa činjenicom da njegova majka istovremeno krije jevrejsku djevojčicu.
Vaititi vjeruje da će putovanje njegovog mladog junaka ka empatiji takođe biti i naše, a u svijetu koji je još pun zločina iz mržnje, nadajmo se da je u pravu, piše Rollling Stone.
#8. Uncut Gems
U uzbudljivom trileru braće Safdi, Adam Sendler glumi njujorškog draguljara koji rizikuje život zbog rijetkog opala, kladeći se na sve ili ništa.
Kada ne glumi budale, Sendler razvaljuje, konstatuje Roklling Stone.
#9. Oproštaj (The Farewell)
Dirljiv film rediteljke i scenaristkinje Lulu Veng o kulturološkim razlikama govori o Bili, mladoj Njujorčanki kineskog porijekla, koja putuje u domovinu kako bi se oprostila od bake na samrti.
Kineski običaj, međutim, nalaže da se baki oboljeloj od raka nikako ne smije reći da umire, zbog čega familija organizuje fiktivnu svadbu kao paravan za porodično okupljanje.
#10. Džoker (Joker)
U izdanju koje će se proučavati decenijama, Hoakin Finiks igra neuspješnog komičara Artura Fleka koji postaje brutalni osvetnik, podsjeća Rolling Stone na jedan od najvećih hitova ove godine.
Finiks i reditelj Tod Filips pogađaju srž kontroverzi o nasilju, navodi list, ističući da “Džoker” crpi inspiraciju iz filmova Martina Skorsezea, poput “Taksiste” ili “Kralja komedije”.
Izvor: b92.net